.
 
IndeksCalendarEventsFAQSzukajUżytkownicyGrupyRejestracjaZaloguj

Share | 
 

 Lista Ziół

Go down 
AutorWiadomość
Admin
Chūnin
Chūnin
avatar

Liczba postów : 234
Join date : 07/11/2017

PisanieTemat: Lista Ziół   Sro Lip 11, 2018 9:23 pm

Zioła z czasem będą uzupełniane

Nazwa: Ōbako
Lokalizacja: Pola, drogi, łąki, lasy
Wygląd: Z krótkiego kłącza wyrastają odziomkowe liście w płaskiej przyziemnej rozecie. Liście mają kształt podłużny, lancetowaty lub są szeroko jajowate z wystającymi, równoległymi nerwami. W okresie kwitnienia rozwijają się drobne ok. 2mm różowawe kwiaty zebrane w kłosokształtne kwiatostany.
Działania: Jako surowiec leczniczy wykorzystuje się liście i nasiona. Świeże ziele Ōbaki w smaku jest cierpkie, gorzkie i słone. Zapach jest słaby, trudny do określenia. Wyciśnięty z nich sok działa bakteriobójczo. Świeże liście można przykładać na zwichnięcia, rany. Napary z wysuszonych liści pomagają oczyścić organizm z toksyn, obniżyć temperaturę.

Nazwa: Aroe
Lokalizacja: wilgotne miejsca; jaskinie
Wygląd:  Wyrastające z podłoża pędy tworzą rozetę grubych, mięsistych, zielonych liści. Liście pokryte są najczęściej szarym, woskowym nalotem, a na brzegach kolcami. W środku znajduje się żółtawy lub lekko brązowy sok. Kwiaty, to długie grona w kolorze żółtym, pomarańczowym lub czerwonym.

Działania: Najczęściej w celach leczniczych stosuje się sok z Aroe, który otrzymuje się z trzyletnich liści. Sok z Aroe powinien być stosowany wewnętrznie jako napój, lub zewnętrznie - miejscowo na skórę. Związki zawarte w Aroe mają własności przeciwbólowe. Z liści Aroe otrzymuje się wodne wyciągi, które zawierają stymulatory biogenne, m.in. biostyminę.  Wzmacnia ona mechanizmy obronne organizmu, przykurcze mięśni, skurcze naczyń, zaburzenia snu i wiele innych schorzeń i dolegliwości. Wyciągi z Aroe można stosować na uszkodzony naskórek, odmrożenia,  blizny, na różnego rodzaju oparzenia.

Nazwa: Sento jonzu wato
Lokalizacja: Pustynie
Wygląd: Jest to wieloletnia bylina o częściowo zdrewniałej łodydze, lekko zwisających, wąskich, lancetowatych liściach. Niewielkie kwiaty w kolorze zielonkawo - żółtym są kuliste. Czasami tylko w pełni rozkwitają, najczęściej pozostają nierozwinięte. Roślina osiąga wysokość do 60 cm. Nie lubi zbyt dużo wilgoci.
Ziele można zrywać przez cały okres, tylko trzeba uważać, żeby jednorazowo nie ściąć za dużo listków i nie uszkodzić rośliny.

Działania: Sento jonzu wato jest źródłem wielu witamin, zawiera m.in prowitaminę A i większe ilości witaminy C. Jest środkiem o działaniu uspokajającym  i rozkurczowym. Źle przygotowany może powodować zawroty głowy, wymioty, a nawet brak koncentracji.

Nazwa: Owoce Berberki (Kudamono no beruberu)
Lokalizacja: Przez wyżyny do wyższych położeń górskich.
Wygląd:Pokładające się zdrewniałe łodyżki wyrastają z podłoża gęstymi kępkami, osiągając nawet 40 cm wysokości. Skórzaste, ciemnozielone błyszczące listki pod spodem są siwo-zielone. Owocami są błyszczące jagody o barwie jasno-czerwonej i czerwonej, gdy są dojrzałe.

Działania: Surowcem leczniczym są owoce i listki. Odwary z liści mają zastosowanie w leczeniu różnych zapaleń, chorób, przeziębień. Owoce borówki mają gorzko-kwaskowaty smak i są doskonałym surowcem do wyrobu dżemów, syropów, soków i konfitur. Dzięki zawartości kwasu benzoesowego produkty są bardziej trwałe. Uwaga! Gdy stosujemy przez dłuższy okres czasu duże dawki wyciągów z liści brusznicy, możemy mieć objawy zatrucia. Powoduje to zawarty w liściach hydrochinon. Objawia się to wymiotami, kurczami i niedokrwistością.

Nazwa: Chmiel zwyczajny
Lokalizacja: Bagna
Wygląd: Szyszki kuliste lub jajowate osiągają do 3 cm długości i zebrane są w rozgałęzione wiechy wyrastające z kątów liści. Kwiaty nie posiadają listków okwiatu. Słupek za znamionami do 7 mm długości. Kształt szyszki nadają błoniaste łuski od zewnątrz okryte żółtopomarańczowymi gruczołkami zawierającymi lupulinę

Działania:  Szyszki chmielowe działają rozkurczowo. Zmniejszają napięci mięśni gładkich naczyń krwionośnych. Gorycze chmielowe pobudzają wydzielanie śliny i soku żołądkowego, a także śluzu. Ułatwiają trawienie, pobudzają apetyt. Wyciągi  szyszek chmielu stosuje się jako środek  uspokajający w stanach zmęczenia i wyczerpania nerwowego, drażliwości, bezsenności, trudności w zasypianiu. Chmiel stosuje się także w nadpobudliwości płciowej.

Nazwa: Tojad
Lokalizacja: Ogrody naturalistyczne
Wygląd: Bylina osiągająca wys. 100-200 centymetrów. Wykształca pięcio- lub siedmio dzielne liście oraz fioletowe kwiaty zebrane w grona.

Działania: Tojad zawiera bardzo silną toksynę – akonitynę. Spożycie nawet 2-5g tej rośliny może być śmiertelne. Spożyta natomiast w mniejszych ilościach działa pobudzająco, a później paraliżująco. Może wnikać przez skórę.

Nazwa: Bieluń
Lokalizacja: Wyspa Sado
Wygląd: Bylina osiągająca zwykle 100-200 centymetrów wysokości. Wytwarza jajowate, ale ostro zakończone liście i trąbkowate kwiaty o barwie zależnej od gatunku i odmiany. Większość jednak z nich barwę ma białą.

Działania: Roślina potocznie jest nazywana „anielską trąbą” i rzeczywiście spożycie jej liści, kwiatów czy nasion może zapewnić bilet w jedną stronę. Bieluń jest silnie trujący, a objawy mogą być zróżnicowane (mdłości, pobudzenia, ataki szaleństwa, halucynacje, zaburzenia widzenia i ostatecznie paraliż układu oddechowego).

Nazwa: Sumak jadowity
Lokalizacja: Wyspa Gulana
Wygląd: Sumak, to niskopienne drzewo o grubych pędach, zamszowo owłosionych. Liście pierzaste, długie, jesienią przebarwiające się na jaskrawoczerwony kolor. Owocostany duże, czerwone, wyprostowane. Korona jest płasko zaokrąglona.

Działania: Sumak wydziela mleczny sok, który zawiera drażniącą żywicę – wywołująca choroby skóry,  która powoduje bardzo bolesne oparzenia i ciężkie zaburzenia w całym organizmie.

Nazwa: Nagietek
Lokalizacja: Lasy, Pola
Wygląd: Ta roślina zielna jest mocno wyprostowana i rozgałęziona. Łodygę ma pokrytą włoskami, które wydzielają silny, raczej nieprzyjemny zapach. Szerokie, lancetowate lub szerokołopatkowe liście obejmują łodygę, a żółte lub pomarańczowe kwiaty są skupione w koszyczkach. Kwiaty, w przeciwieństwie do całej rośliny, ładnie pachną.

Działania: Nagietek lekarski to jedno z najpopularniejszych ziół stosowanych przy chorobach i stanach zapalnych skóry. Ma właściwości przeciwzapalne i przeciwgrzybicze, przyspiesza gojenie się ran. Ponadto działa rozkurczowo

Nazwa: Korzeń panaceum
Lokalizacja: Lasy, Pola
Wygląd: Kształt rośliny jest bardzo zmienny, uzależniony od wieku rośliny.Korzeń jest to kłącze jasnokremowe lub popielate o małej ilości korzeni, słabo rozgałęźne. Korzeń jest używany jako część lecznicza. Kwiaty białoróżowe lub seledynowe.

Działania: Lista chorób i dolegliwości, w których stosuje się korzeń jest długa. Roślina ta jest silnym przeciwutleniaczem, wzmacnia więc odporność organizmu i chroni przed skutkami stresu. Stosuje się ją jako lek poprawiający pracę mózgu i stan ciała podczas intensywnego wysiłku, znużenia, wyczerpania czy rekonwalescencji.

Nazwa: Żmijowiec zwyczajny
Lokalizacja: Suche wzgórza, miejsca kamieniste
Wygląd: Wzniesiona, gruba, o wysokości 30-100 cm. Cała pokryta jest krótkimi włoskami, ponadto ciemnoczerwonymi brodawkami, na których wyrastają szorstkie i kujące włoski. Kwiaty najpierw purpurowe, później niebieskie, o lejkowatym kształcie i długości 15-20 mm. Płatki korony zarosłe w krótszą od kielicha rurkę, górą rozchylające się niesymetrycznymi wargami.

Działania:  Stosuje się go przeciwko ukąszeniom żmij, owadów, jako środek owadobójczy oraz do leczenia stanów zapalnych skóry, zmian skórnych różnego pochodzenia. Działa uspokajająco, wyciszająco i przeciwkaszlowi. Nadaje do kuracji w stanach rozdrażnienia, lęku, niepokoju, przy długotrwałej depresji, przemęczeniu, nieprzyjemnym potoku myślowym, histerii i wyrzutach gniewu. Uwaga: stosowany w dużych ilościach poważnie może uszkodzić organy wewnętrzne jak np krwotok wewnętrzny, uszkodzenie wątroby.

Nazwa: Zimowit jesienny
Lokalizacja: Las; Wyspa Gulana
Wygląd: Osiąga 8–30 cm wysokości. Trwałą częścią rośliny jest podziemna bulwa, z której wyrasta jesienią pęczek białych korzeni. Z zewnątrz okryta jest dwoma zaschniętymi pochwami liściowymi. Liczna liści Ich waha się od 3 do 8. Mają szerokość 2-4 cm. Natomiast kwiat ma barwę delikatnie różową, rzadko białą. Lejkowate, stosunkowo niewielkie w porównaniu z innymi gatunkami.

Działania: Cała roślina jak i jej nasiona są trujące za sprawą zawartej w nich kolchicyny. Po kilku godzinach od spożycia pojawiają się takie objawy jak drętwienie i pieczenie w ustach, wymioty oraz trudności w przełykaniu i oddychaniu, prowadzące stopniowo do paraliżu i śmierci.

Nazwa: Jaskółcze ziele
Lokalizacja: Lasy, brzegi rzek, bagna
Wygląd: To niewielka, osiągająca maksymalnie 75 cm roślina wieloletnia, o bardzo rozgałęzionych łodygach, która biologicznie należy do rodziny roślin makowatych. Liście glistnika są gładkie, karbowane albo z głębokimi wcięciami. Jasno-żółte kwiaty są niewielkie, ich średnica nie przekracza 2cm. Nasiona są natomiast lśniąco-czarne.

Działania: Choć jest silnie trująca, posiada właściwości lecznicze. Jego żółty sok może być stosowany do obniża ciśnienie krwi czy też do zwolnienia akcji serca. Działa działa przeciwbólowo i uspakajająco. Uwga: Nawet przy stosowaniu zalecanych dawek, mogą występować łagodne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, tj. niestrawność, nudności,  nasilające się przy długotrwałym stosowaniu. Z kolei stosowanie dużych dawek może spowodować bóle brzucha, skurcze przewodu pokarmowego.

Nazwa: Wilcza Jagoda
Lokalizacja: Lasy, brzegi rzek, bagna
Wygląd: Jest rzadką rośliną. Przypomina niewysoki krzew o wys. od 50 do 150 cm. Łodyga jest wzniesiona, w dolnej części najczęściej z trzema rozgałęzieniami, wyżej gruczołowata kanciasta, zielona, częściowo fioletowo lub brunatnie nabiegła. Kwiaty pojedyncze -rzadko parami, osadzone w kątach rozgałęzień i kątach ogonków liściowych na krótkich, zwisających szypułkach.

Działania: Do zatrucia wilczą jagodą dochodzi zwykle po przypadkowym zjedzeniu owoców.  Pierwszymi objawami zatrucia jest silne pobudzenie i euforyczne halucynacje. Następnie pobudzenie nasila się aż do wystąpienia napadów szału, nierozpoznawania otoczenia, światłowstrętu, występują m.in. zaburzenia mowy, w końcu utrata przytomności i w skrajnych przypadkach zgon w wyniku porażenia oddechu podczas śpiączki.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora http://narutostorm.forumpolish.com
 
Lista Ziół
Powrót do góry 
Strona 1 z 1
 Similar topics
-
» Lista Postaci do Przejęcia.

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
NarutoStorm :: Informacje :: Śmieciówka-
Skocz do: